Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Feather2 - Microbirds:

(26.3.2021)Na internetu jsem náhodou narazil na video, jak malé DLG snadno chytá temiku na malém plácku mezi stromy. Jedná se o Feather2 od Microbirds USA. Je opravdu lehké jako pírko, letová váha je jen 45g! Tak jsem neodolal a stavebnici za 121 dolarů pořídil. Do ČR dorazila z USA za 12 dní :-).


Rozpětí: 736mm, Profil: , Plocha: 113 sq/in = ~ 7,3 dm2
Délka: -
Výška: -
Váha: 43-50g (bez RC)
Ovládané: S,V.

Plánek tentokráte neuveřejňuji, protože autor stavebnice o to v manuálu zákazníky žádá... . Postup stavby je na stránkách Microbirds na heslo, které je zasláno ve stavebnici.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Naštěstí stavebnici celníci pustili bez cla, tak se dál neprodražila. Dá se objednat i z elektronikou, ale tu mám, takže nižší cena. Obsahuje laserem pálená žebra z balsy, uhlíkové profily, potahový japonský hedvábný papír, uhlíkovou tkaninu, XPS kabinu, konektory a drobnou bižuterii k dokončení modelu. Vše je takové drobné díly jsou laserem vypáleny pěkně. Ale balsa na tuhý potah křídel je na každou polovinu křídel jinak tlustá - 0,7 - 1mm. Pokud to není váhová kompenzace házecího kolíku v křídle budu ji muset asi nahradit. No ještě uvidím. Celková váhy by měla být pod 50g takže éro je opravdu ultralight.

Trochu mě překvapilo, že tuhý potah na odtokové části není zapuštěn do profilu křídla, ale je na povrchu, tak vzniká v profilu nehezký schodek 1mm. Potahový papír to sice překryje, ale bude v tom místě kus ve vzduchu, místo aby seděl na žebrech. Nejspíš žebra opáskuji pásky balsy 1mm, aby schodek zmizel. Je to škoda, stačilo žebra vypálit se zahloubením. Nebo, že by turbulátor? Ale ten jsem dával spíše k náběžné hraně...

Popis obrázku pro google

Nejprve jsem začal trupem. Původní hlavici z XPS jsem nahradil cca o 1/3 štíhlejší - mám rc vybavení opravdu mikro, tak to lze. Dle návodu se má přelaminovat uhlíkovou tkaninou, která je součástí stavebnice. Rc komponenty jako li-pol baterie 1s, 150 mAh a 4k přijímač se po vytvrzení epoxydu zahloubí do hlavice a opatrně opět přelaminují - jednoduché a funkční. Ční jen anténa a otvor pro nabíjecí konektor. 2 mikroserva jsou pod potahem v centroplánu křídla. Zvolil jsem PZ-15320 2,8v-4,2v 1.7g low voltage digital servo.

24.8.2021 Malinko jsem pokročil ve stavbě. Žebra a výztuhy řezané laserem jsem navlékl na uhlíkovou trubku, vše lepeno sekundovým lepidlem. Na tuhý potah jsem zvolil balsu tl. 1mm z vlastních zásob, ta ze stavebnice byla zvlněná a připadala mi každá jinak těžká. Opáskoval jsem žebra balsou tl. 1mm tak, aby nebyl nepěkný schod mezi potaženou a nepotaženou částí žeber. Vop a sop jsem obrousil do profilu smirkem nalepeným na dřevěném hranolu.

Sop jsem neumístil vedle ocasní trubky jak má originál, ale zhotovil jsem drážku v uhlíkové trubce a sop zasunul do ní. Potah je Oralight bílý průhledný 36g/m2. Už je vidět budoucí poloha serv.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

29.8.2021 Dospěl jsem k záletu malého DLG Feather2. Baterii pro rx jsem zvolil li-pol 1s 200mAh, přijímač Frsky 4k o váze 2g. Baterie je v trupu napevno zalepena a jen se zasune do konektoru v přijímači. Letová váha vyšla cca 48g. Pocity z letových vlastností jsou zatím smíšené, éro je náchylné na vítr a citlivé na termiku. Na zálet bylo dost větrno. Při odhodu se rádo přetočí na záda - musím vyrobit negativ na pravém křídle.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Videa:

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2021. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.