Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Xantipa:

nbsp;(12.1.2007)Tohle je další kapitola mých splněných snů, kdy se člověk dostává v modelářství dál a dál od balzy a papíru přes polystyren až ke kompozitu. Vždycky jsem pokukoval se zájmem po těchto modelech když jsem se náhodou dostal na nějakou soutěž jako divák. Neobyčejná pevnost konstrukce křídla a trupu dává možnost startovat na navijáku a razantnější létání.

 Na Modelbazaru jsem objevil inzerát o prodeji Xantipy, tak jsem neváhal a éro koupil. Cena spíše symbolická, stav žalostný. O všem jsem byl ale informován, tak jsem s tím počítal. Nezbytná byla kompletní restaurace pevnostních dílů a povrchu. Křídla byla dost potlučená, musel jsem tedy část centroplánu v místě spojení s ušima rozpárat, nalepit balsu a přelaminovat. Nakonec vybrousit pod vodou a nastříkat. Také trupu se nevyhlo vyztužení uhlíkem v místě nasouvací hlavice. Snažil jsem se vše spravit tak (ovšem ne na úkor pevnosti), aby nenarostla váha a nezhoršily se letové vlastnosti. Vše vybroušeno a nastříkáno. Nakonec se povedlo a odměnou mi je neuvěřitelně výkonný větroň, který má kluz asi nejlepší ze všech mých letadel. Také pronikavost proti větru (5m/s) je neskutečná, na průleteh éro vydává zvláštní tóny. Při hodu z ruky se na svahu dá létat strašně dlouho, zatím na to nejsem zvyklý, ale je to fajn. Zatím hody z ruky, nebo gumicuk, ale ten je na éro o váze 2,1kg slabý, stačí tak maximálně na nabrání 20m výšky a to je někdy málo. Osazena je na motýlu 2x HS-81(tah 2,6 - 3kg), křidélka 2x HS-81, brzdy 2x ECO-16(tah 2,5kg). Ovládání je příjemné, trochu jsem si zkomplikoval zálet špatně zapojeným ovládáním motýlka, protože jsem s ním nikdy nelítal. No, na soutěž se s ní nechystám, preferuji rekreační létání na svahu. Model je po opravě a už zalétnutý, viz foto a video.

 Trochu jsem si pohrál se svou MC-12 a nastavil si mixy:
1)směrovka-výškovka
2)křidélka-směrovka(možnost vypnutí na ext.přepínači)
3)klapky dolů-výškovka mírně dolů-křidélka nahoru(možnost vypnutí na ext.přepínači)
4)celá odtokovka křídla mírně dolů-nebo do 0-mírně nahoru(ovládáno kanálem 5,třípolohovým přepínačem) Pekně se s tím dá měnit zakřivení profilu a využívat tak v termice, nebo ve velkém větru, popř. únik z termiky, nebo start na šňůře.
U všeho nastavitelná ůroveň výchylky v %.

Rozpětí: 3260mm, Profil: SD 7037, Plocha: 64,5dm2
Délka: 1450mm
Výška: ~
Váha: 2,1 kg(+RC)
Ovládané: S,V(motýl), K, Klapky.

Plánky: GIF a DWG

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Videa:

Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2011. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.