Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Oldtimer Vrk:

 (30.12.2007) Jó klasická stavba je klasická stavba. To platí právě o konstrukci tohoto éra, které je volné pokračování předchozího Oldtimera z roku 2004. Létal sice dobře, ale jelikož se létají na letišti v Janové u Vsetína závody větroňů poháněných stejnosměrnou 400, napadlo mě jej dovybavit právě 400-vkou. Když jsem se ale podíval v jakém je starý oldtimer stavu, rozhodl jsem se, že postavím éro nové. Použil jsem tedy jen část předního křídla. Dodělal centroplán na zvětšení rozpětí. Vop je z balsy tl. 2mm, žebra složena z horních a dolních pásnic. Po zasunutí čepu do trupu je přišrubována šroubem M2. Trup doznal také změn, více žeber a nosníků výrazně zpevnily konstrukci. Místo balsových podélníků jsem použil smrkové lišty 2x3mm, které se už neprohýbají jako balsové. Sop jsem se rozhodl umístit netradičně pod výškovku, trochu jsem si tím ale zkomplikoval řešení jejího ovládání. Rozklepaný konec drátu průměru 2mm je provrtán, ohnut a zasunut do Sop. Slouží současně jako hřídel, na kterém se otáčí. Tím jsou veškeré náhony schovány v trupu a ven netrčí nic. Serva Sop a Vop jsou uložena do balsového rámu, přišroubována a pak spolu s osvědčenou kombinací bovden-silon vlepena do trupu. Díky tomu nebylo třeba dělat žádné montážní otvory a kryty z boku. Nad servy je balsová krabička , která nese Li-pol baterii 2S 1500mAh. Dále je éro vybaveno regulátorem Jes 012, vrtulí FSK a přijímačem Jeti Rex 4k. Motor Mig 400 jsem použil napřímo s vrtulí GWS 7/3,5. Ale tah není podle mých představ, použitím kovové převodovky Mp-jet se tah určitě zlepší. Na obrázku je speed 300 s převodovkou 1:4, jako prozatimní volba. Zálet ještě neproběhl, ale bude brzo! :-)

 (10.02.2007)Tak zálet proběhl v pohodě, ale pohon 300 je slaboulinký. Stačí sice na vzlet z betonové plochy, ale nahoru se éro škrábe pomalinku. Tak jsem vyrobil nový držák na motor a osadil střídavý elektromotor vlastní výroby, konkrétně Č.5. s vrtulí GWS 8/4 a dvoučlánek 1500mAh startuje na 5 metrech, pěkně svižně stoupá, letový čas lepší, protože nevrčím na motoru tak dlouho. Navíc jsem ušetřil cca 60g váhy. Let je klidný, éro je hodné a lehce ovladatelné. Kolem hlavy s ním létám doslova krokem :-).

Rozpětí: 1140mm
Délka: 800mm
Výška: 290mm
Váha: 0,43kg (bez baterie)
Ovládané: S,V,M

Plánky: GIF a DWG

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2011. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.